جراحی همورویید

برای آگاهی از این موضوع که در چه شرایطی هموروئید به جراحی نیاز دارد ، می بایست بدانیم که چه نواحی تحت تاثیر این عارضه قرار خواهد گرفت. همورویید یا بواسیر که در آن سیاهرگ های مقعد در قسمت تحتانی رکتوم دچار تورم می شود که خارش ، خونریزی و درد را ناشی می شود. بیشتر افراد از طریق راه های خانگی و غیر جراحی همورویید به درمان بواسیر می پردازند ؛ منظور از روش های خانگی ، اصلاح سبک زندگی و استفاده از روش های درمانی بدون خونریزی می باشد. از آنجایی که احتمال پیشرفت بیماری وجود دارد و تشدید آن به شدت کیفیت زندگی مراجعه کننده را تحت تاثیر قرار می دهد نیاز به جراحی همورویید حس می شود. اگر از همه راه های قطع امید کرده اید ، زمان آن رسیده که تکنیک جراحی را امتحان کنید. آویژه درمان متین در این مقاله به توضیح کامل این متد، معایب و راه های جایگزین آن می پردازد.

 

جراحی همورویید-آویژه درمان متین

 

هموروئیدکتومی یا عمل جراحی چیست؟

جراحی هموروئید، تکنیکی است که به حذف بافت های هموروییدی چه از نوع داخلی و چه از نوع خارجی می پردازد. این فرایند برای درمان بواسیر معمولا اولین راه در نظر گرفته نمی شود به عبارت بهتر وقتی پزشک از همه راه ها ناامید شود ، در نهایت آن را پیشنهاد می دهد. جراحی همورویید روشی ایمن و موثر است که برای افرادی کاربرد دارد که بیماری یاد شده روند طبیعی زندگی آن ها را مختل کرده است و در واقع نیاز دارند که برای همیشه از شر زائده ها خلاص شوند. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی ، ابزار و دستگاه هایی ابداع شدند که فرد را بی نیاز به پروسه جراحی می کند ، در ادامه به معرفی آن ها و مقایسه پروسه های متعدد می پردازیم.

دلایل انجام جراحی همورویید

ظهور هر متد قطعا پاسخگوی نیاز دسته ای از افراد بوده است ، با آگاهی از اینکه بواسیر چه عوارضی دارد و چگونه می تواند بر زندگی فرد اثرگذار باشد ؛ به خوبی از رسالت این پروسه آگاه خواهیم شد :

همانطور که قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم ، اگر این عارضه شدید باشد، می تواند باعث خارش ، خونریزی و درد شود. از آنجایی که علائم آن ها همیشه به یک حالت ثابت باقی نمی ماند یعنی با گذشت زمان تورم و اندازه آنها افزایش یابد ، نیاز به جراحی هموروئید فورا حس خواهد شد.

بواسیر داخلی یا پرولاپس می تواند باعث بی اختیاری خفیف مدفوع ، ترشحات مخاطی و تحریک پوست شود. با تشدید بیماری هنگامی که خون رسانی به نوع داخلی قطع شود (خفه شود)، آنها دچار بافت مردگی خواهند شد. برای جلوگیری از بروز چنین حادثه ای جراحی همورویید پیشنهاد خوبی است.

گزینه های درمانی کم تهاجم

هموروئیدکتومی برای درمان بواسیر شدید موثر واقع می شود این در حالی است که گریدهای مختلف این بیماری به اندازه ای ازار دهنده هستند که به درمان احتیاج داشته باشند ، بنابراین آگاهی از راه های غیر تهاجمی و سریع در راس اهداف قرار دارد.

 • درمان هموروئید با HAL-RAR(انعقاد سرخرگ خونرسان به بواسیر و ترمیم رکتوم مقعدی)

از جمله جدیدترین روش های درمان بواسیر به صورت غیر تهاجمی می باشد که در آن پزشک با استفاده از دستگاه پیشرفته سونوداپلر در ابتدا به تشخیص سرخرگ های خونرسان عضو بیمار می پردازد و اصلا شبیه به جراحی همورویید دردی را برای بیمار به وجود نمی آورد. در ادامه ایشان پس از تعیین رگ ها با اعمال بخیه ، از طریق روش HAL (بستن شریان های برآمدگی ها) خونرسانی به بواسیر و مقعد را محدود می کند. با این اقدام بافت های ملتهب کوچک می شوند که با گذشت زمان به تدریج از برجستگی آن ها کاسته می شود تا به حالت طبیعی خود بازگردند. شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که این روش برای جراحی همورویید پرولاپس مفید خواهد بود یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم بله زیرا ؛

همانطور که ذکر شد بیماری همورویید ، عروق خونرسان را تحت تاثیر قرار می دهد ، بنابراین برای درمان این بیماری نیز این روش به صورت کاملا غیرتهاجمی و طبیعی کاربرد دارد. در این نوع عمل هموروئید پس از ایجاد محدودیت در عروق خونرسان وکاهش تورم ناحیه ، جراح پاکه ها را طبق اصول معین در جای خود فیکس می کند. تکنیکRAR روش بدون برش ، درد و خونریزی است و بالای خط دندانه ای انجام می شود به نحوی که به جای برداشت بافت ها ، آن ها را به جایگاه اولیه خود منتقل می کند.

 • روش های درمان خانگی

اصلاح سبک زندگی می تواند تا حد چشم گیری شما را نسبت به جراحی همورویید بی نیاز کند. از جمله مواردی همیشه مطرح در روش های خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ورزش منظم و فشار نیاوردن به عضو، به خصوص زمانی که به دستشویی می روید، شما را در جلوگیری از تحریک این عارضه یاری می کند.
 2. رژیم غذایی نیز یک عامل موثر در بهبودی و بی نیازی به جراحی هموروئید است. سعی کنید مصرف مایعات خود را افزایش و چربی ها را کاهش دهید. مصرف فیبر بیشتر از طریق میوه ها، سبزیجات و غلات کامل امکان پذیر خواهد بود ، همچنین می توانید مکمل های فیبر مصرف کنید.
 3. تسکین علائم ؛ در پیش گرفتن روش های خانگی تا درمان کامل بدون جراحی با ناراحتی هایی همراه خواهد بود برای کاهش این عوارض ، راه هایی اعم از درمان موضعی ، حمام نشسته ، داروهای ضدالتهاب ، نرم کننده مدفوع به شما کمک شایانی خواهد کرد.

چه کسی کاندیدای مناسب برای جراحی همورویید است؟

اکثر افراد مبتلا نیازی به عمل جراحی ندارند. همانند سایر جراحی ها دارای عوارضی اعم از خونریزی ، عفونت و اثرات داروی بیهوشی است . به همین دلیل، پزشک شما احتمالاً ابتدا سایر روش های غیرجراحی را توصیه می کند.
برداشتن بواسیر با جراحی هموروئید برای افرادی توصیه می شود که:

 • روش های کم تهاجمی برای آنها کارساز نبوده است.
 • بواسیر شما شدید است و باعث ناراحتی زیادی می شود
 • خونرسانی به نواحی داخلی آن متوقف و بافت مردگی ایجاد شود.
 • نوع خارجی به دلیل لخته شدن متورم و علائم تشدید در ان قابل مشاهده باشد.
 • فاکتورهای دیگر عبارتند از سن، سلامت کلی و میزان واکنش شما به جراحی نیز از دیگر مواردی هستند که در جراحی به آن توجه خواهد شد.

جراحی همورویید چگونه انجام می شود؟

 1. هموروئیدکتومی ممکن است در بیمارستان و یا مراکز جراحی مجهز انجام شود. معمولا بیمار همان روز ترخیص می شود، اما در برخی موارد، ممکن است نیاز به یک شب اقامت داشته باشد.
 2. دستورالعمل های قبل از عمل همورویید به شما توصیه می کند که روز قبل عمل غذاهای ساده مانند سوپ صاف شده میل کنید و معمولاً 8 تا 12 ساعت قبل از عمل چیزی نخورید و نیاشامید. شما نمی توانید بعد از پروسیجر رانندگی کنید ، بنابراین حتماً از کسی بخواهید تا در روز عمل شما را همراهی کند.
 3. بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی همراه با آرام بخش به شما کمک می کند تا در طول جراحی هموروئید دردی را حس نکنید.
 4. در ادامه جراح یک اسکوپ را برای بررسی دقیق تر بواسیر های داخلی در کانال مقعد قرار می دهد ، سپس بافت موردنظر را با چاقوی جراحی یا لیزر بریده و زخم را با بخیه های جذبی پیوند می زند. به این عمل بسته می گویند.
 5. در برخی موارد، که خطر عفونت در جراحی همورویید زیاد یا ناحیه بسیار بزرگ است، برش بخیه نمی شود ، این روش با نام باز شناخته می شود. روش دیگری به نام هموروئیدوپکسی نیز وجود دارد نسبت به جراحی هموروئید کم تهاجم تر محسوب می شود. در این تکنیک جراح از منگنه‌ها برای مسدود کردن جریان خون، برداشتن بافت اضافی و قرار دادن ان عارضه در موقعیت بهتر استفاده می‌کند. این روش با خطر بیشتری برای عود و افتادگی رکتوم همراه است.
 6. هنگامی که جراحی تمام شد، شما به یک اتاق ریکاوری انتقال داده می شوید که در آن علائم حیاتی شما برای چند ساعت تحت نظر باشد.
 7. بعد از رفع آثار بیهوشی به زودی می توانید خوردن و آشامیدن را آغاز کنید. زمانی که کاملاً هوشیار شدید اجازه ترخیص به شما داده می شود.

فواید روش HAL-RAR نسبت به جراحی همورویید

 • حفظ آناتومی بدن به علت غیرتهاجمی بودن این روش
 • بدون ایجاد هیچگونه برش ، برداشت بافت یا ایجاد زخم
 • درد بسیار کم در مقایسه با سایر روش ها
 • حضور در بیمارستان یک روز (با توجه با صلاح پزشک ترخیص در همان روز بعد از اتمام پروسه امکان پذیر می باشد)
  دوران نقاهت کوتاه و برگشت سریع به روتین زندگی نسبت به عمل هموروید
 • اثرات جانبی جراحی همورویید مانند خونریزی ، عفونت به کمترین میزان خود می رسد.
 • تکنولوژی مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا FDA می باشد.

قبل و بعد از عمل جراحی هموروئید چه انتظاری باید داشت؟ 

بهتر است بدنتان را برای کولونوسکوپی و انجام سایر درمان ها آماده سازید. یک روز قبل از عمل از یک رژیم غذایی معمولی برای آماده سازی روده کمک بگیرید. اگر زمان انجام این فرایند برای شما صبح در نظر گرفته شده است ، بهتر است از شب قبل ناشتا باشید یا اگر برای بعد از ظهر زمان جراحی برای شما تعیین شده است ، بهتر است از 7 ساعت قبل غذا یا خوراکی میل نکنید. 

 • خونریزی 

ممکن است تا 5 روز بعد از درمان با  سونو داپلر(HAL-RAR) لکه های خونی را مشاهده کنید که برای جلوگیری از لک شدن لباس زیر خود بهتر است از نوار بهداشتی استفاده کنید. خونریزی معمولا بعد از باز کردن روده بزرگ رخ می دهد که شدت کم آن کاملا طبیعی است و نیازی به نگرانی ندارد. اگر خونریزی بیشتر از دو قاشق چایخوری در روز بود ، بهتر است پزشک معالج خود را از این موضوع مطلع سازید. خونریزی که بیش از 7 روز بعد از عمل رخ دهد ممکن است کمی نگران کننده باشد و نیاز به استفاده از سایر روش های درمانی برای کنترل و متوقف کردن داشته باشد. 

 • مصرف ملین ها 

مصرف ملین های خوراکی به صورت منظم به مدت یک هفته توصیه می شود. 

 • درد 

مزیت اصلی  سونو داپلر(HAL-RAR) نسبت به جراحی باز سنتی یا سایر تکنیک های درمانی عدم وجود هر گونه برش با استفاده از تیغ و به عبارتی دیگر عدم نیاز به استفاده از روش های تهاجمی ، اجتناب از زخم جراحی باز و در نتیجه کاهش درد و بهبودی زودرس است. با این وجود مقداری ناراحتی غیر معمول نیست و به همین دلیل پس از عمل استفاده از دارو های مسکن با دوز بسیار کم تجویز می شود. این امر منجر به کاهش احساس درد در بیمار می شود. 

جستجو کنید

آخرین مقالات

اشتراک گذاری

نظرات

0 0 رای ها
امتیاز برای مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها